Landitegu

Artikkel on ilmunud ajakirjas “Kalale” nr 36.

Landitegu

Tihti jäävad paljud asjad millega varem kokku pole puutunud tegemata kuna puuduvad selleks omast arust õiged vahendid või oskused. Kui laias laastus see ongi arvatavasti tõsi, sest keegi ei kujutaks ju ette olukorda kus näiteks suvalisel hetkel keegi oma äranägemise järgi südamekirurg olla proovib vms. kuid tõsiste asjade kõrval on rida kergemat sorti meelelahutust millest ei sõltu midagi. Äärmisel juhul kui midagi välja ei tule kaotad oma elust mõned tunnid või päeva ja sedagi ainult siis kui tegemise protsessi nautida ei suutnud. Üks sellistest asjadest on kindlasti landitegu mis võib tunduda hirmsam kui ta tegelikult on kuna sellekohaseid õpetusi vaadates on vaja materjale mida tavalises kodus kindlasti ei leidu. Õiged lakid, õiged värvid, õige puit, õige traat, aluskate, pealiskate, fooliumkate, lintsaag, aerograaf, kompressor jne. Kui koolipoiss oled ja kohe praegu taskuraha kõrvale panema hakkad siis paari- kolme aasta pärast võid juba proovida oma elu esimest lanti teha.

Eelpool kirjeldatud asjad on kõik vajalikud abimehed ja täna oman neist kõike ja palju rohkemgi veel mida ma enda lantide tegemiseks vajan aga õnneks pole nad määrava tähtsusega, et ilma nendeta ei võiks proovida teha oma elu esimest voblerit. Ma tean seda sest olen sedasi ise kunagi poisikesena teinud. Kuna tollel ajal puudus arvuti vahendusel lihtne ligipääs saada teada kuidas teised lante teevad siis see andis tagantjärgi mõeldes teatud vabaduse tegutsemiseks sest nagu puudus teadmine kuidas teha lanti siis puudus samamoodi ka teadmine kuidas mitte teha lanti. Ja tänu sellele tegid kuidas oskasid ja sellest mis oli.

Ma usun, et peale minu on veel inimesi kes on vähemalt korra elus vaadanud kokasaadet mis algab sõnadega, et täna teeme süüa tavalistest asjadest mis meil kõigil külmakappi seisma on jäänud ja siis võetakse sealt välja näiteks terve kints Itaalias eritellimuses valmistatud Prosciutto crudot mida ükski meie maal elav lihtsurelik uneski näinud pole. Ja et ise mitte sama reha otsa astuda proovisin ma tõepoolest kokku panna listi asjadest mis võibolla inimestel tõesti kodus ka niisama olemas on (vaata pilt 1).

Tööriistad landi valmistamiseks

Joonlaud, käärid, pliiats, kirjaklamber, nuga, näpitsad, pintsel (saab ka ilma) tundub üsna elementaarne. Liivapaber, kiirliim ja rauasaeleht- noh nii ja naa, kui endal pole siis sõbralt ikka saad. Kui sul on ema või õde või tütar siis küünelakki leiab kindlasti. Landikeeleks sobib ükskõik milline majas leiduv lame plastikust asi. On paremaid ja on halvemaid mida kasutada ja ma arvan, et olen kasutanud kõike mõeldavat ja mõeldamatut kodus leiduvatest asjadest kunagi landikeele tegemiseks aga seekord valisin esimese ettejuhtuva mis silma jäi ja see on vana plastikust purgikaan. Natuke liiga pehme aga olen varem kasutanud ja hakkama saanud. Lakk võib küll olla asi mida kõigil kodus ei vedele aga tasub siiski silmadel keldris või garaažis üle lasta käia sest alustamiseks sobib tõepoolest ükskõik milline. Kuigi minul on lakivalik kodus täna suur siis võtsin meelega seekord kasutada sisetingimusteks mõeldud mööblilaki mis kohe kindlasti ühe õige landi peal olema ei peaks aga oletame, et olukord on teistsugune ja see on mu ainuke võimalus. Ja viimaseks mingi puidutükk. Oma esimest toimivat lanti mäletan väga hästi ja selle ma tegin enda toa ukselt ära kukkunud ukseliistust. Mis puit see oli, pole aimugi ja siis ma seda tuvastada kindlasti poleks osanudki, isegi kui oleks teada tahtnud.

Sissejuhatus oli pikk aga vajalik sest oluline on teada, et kuigi töövõtted mida näitan ja materjal mida kasutan pole ehk parim võimalik lahendus on see siiski väga suur võimalus, et sul on juba kõik vajalik olemas, et juba täna õhtul proovida ise lanti teha. Lanti mis arvatavasti ei kesta väga kaua sest mingi suvaline lakk võib landi pealt ruttu maha kooruma hakata ja kirjaklambrist aasadega võib midagi juhtuda või keel kohe ära murduda, võibolla ei hakkagi lant üldse mängima jne., jne., aga võibolla hoopis juhtub nii, et lant hakkab juba esimesel katsetusel mängima, kestab kaua ja sa saad isegi sellega kala? Minuga just nii juhtus ja tegin ma landi üsna täpselt sellises järjekorras nagu ma nüüd piltide abiga näitan.

Pilt nr. 2- tegin puutükist endale käepärase tooriku, see konkreetne on 20x20x60 mm. Saagisin pikuti keskelt valmis traadisoone.

Landi toorik 20x20x60 mm

Pilt nr. 3- joonistasin (arvestades saetud soonega mis peab jääma keskele) landi esialgse kuju küljelt vaatest ja voolisin selle noaga välja ning tõmbasin liivapaberil siledaks.

Landi toorik kuju + joonis

Pilt nr. 4- selline näeb toorik hetkel välja tagant vaates.

Landi toorik tagant vaates

Pilt nr. 5 ja 6- joonistasin (arvestades saetud soonega mis peab jääma keskele) landi esialgse kuju pealt vaates.

Landi toorik
Landi toorik pealt vaates

Pilt nr. 7- selline näeb toorik välja peale noa ja liivapaberiga töötlemist hetkel.

Landi toorik töödeldud

Pilt nr. 8- hakkan noaga esialgset kuju voolima.

Landi tooriku töötlemine noaga

Pilt nr. 9- toorik hakkab landi kuju võtma.

Toorik hakkab landi kuju võtma

Pilt nr. 10- tegin kirjaklambri sirgeks ja näpitsate abiga painutasin traadist aasad, arvestades sellega et konksude asetus jääks umbes sellisele kaugusele teineteisest, et nad omavahel kokku ei ulatuks ja, et keskmine aas oleks tulevasest keelest sedavõrd kaugel, et konks keele taha jääma ei hakkaks. Kui on valida siis roostevaba traat sobiks sinna hästi.

Toorik ja traadi painutamine

Pilt nr. 11- asetasin traadi kiirliimiga tugevasti soone põhja ja soone ise täitsin samast puidujäägist, sobib kasutada ka suurepäraselt samu tükke mis noaga vestes ennem tulid.

Traat asetatud landile

Pilt nr. 12- lõikasin üleliigse ja lihvisin liivapaberiga.

Traadis soone töötlemine

Pilt nr. 13- katsin landi lakiga. Võib pintseldada nagu mina pildil teen või kasta lant otse üleni laki sisse. Pane lant mingi traadist aasaga kuhugi kuivama.

Landi lakkimine

Pilt nr. 14- kuniks lant kuivab, lõikan välja tulevasele landile keele.

Landi keele lõikamine

Pilt nr. 15- kui kaks kihti lakki on landil ära kuivanud siis tõmban sellele peale ühe kihi küünelakki.

Landi katmine küünelakiga

Pilt nr. 16- saen keele jaoks ette soone.

Keele soone saagimine

Pilt nr. 17- kleebin varem välja lõigatud keele kiirliimiga soonde, asetan konksud, joonistan suvalise markeriga silmad ja valmis ta saigi. Lasen kindlasti korralikult ära kuivada enne kui katsetama lähen.

Valmis lant - vobler

Ma meelega jätsin maksimaalselt asju välja. Kõige elementaarsem kondikava ainult ja ka nii on võimalik kala saada. Landi kuju tehes võib rahulikult lasta fantaasial lennata. Neile võib lisada raskusi, peale teha soomuseid, joonistada täpiliseks või triibuliseks nagu hing ihkab. Kui peale esimest katsetust veel huvi säilib siis kindlasti tasub uurida õigeid landi tegemise materjale, infot on väga palju tänapäeval. Ühes artiklis on peaaegu võimatu kõike olulist välja tuua. Ainuüksi erinevaid lakikihte on täna näiteks minu päris lantide 12 jne. Üsna kindlasti võin ma ütelda, et esimene katsetus ei tööta. Aga ei maksa heituda. Sellisel viisil tehtuna saad muuta hiljem keelekuju, lihvida seda lühemaks või kitsamaks, kuumuta kasvõi tavalise fööniga ja muuda nurka, võid üldse küljest võtta ja uue keele teha, teistsuguse, kui lant algul kisub paremale, keera landiaasa vasakule ja vastupidi, ära anna alla. Järgmist lanti tehes saab õppida eelneva vigadest ja kui püsivust on siis töötav lant pole midagi võimatut.

Pilt nr. 18- kõige varajasem pilt kus ma sellise tehnika järgi suvalistest asjadest kokku pandud enda tehtud landiga kala sain on tehtud 2001. Aga see on ikka aastaid hiljem kui päris esimesed sellised landid tehtud sai.

Rando Tuisk esimesi püüke oma tehtud landiga