Kuidas ma kodus külmsuitsuforelli valmistasin

Kuidas kodus külmsuitsuforelli valmistada

Proovin teha väikese ülevaate sellest, kuidas mina külmsuitsu meetodil kala kodus teen. Omakorda sain tõuke selleks asjaolust, et seda on päris palju küsitud minult. Siis mõtlesingi, et edaspidi oleks kergem viidata mõnele lingile, kus olen sellest juba kirjutanud.

Kasutan seda siis jõeforelli, merika, lõhe ja vikri tegemisel. Mis parasjagu kätte satub.

Proovin teha maksimaalselt lühidalt ja kirjutada ainult väga olulisest ning illustreerida seda mõne asjakohase pildiga.

Mina teen külmsuitsu kala külmkapis ja hoian teda väljas kuurikatuse all. Kui te ei taha teha nagu mina, kus ma vahetasin külmikuid 3-4 korda, kuni tänase lahenduseni jõudsin ja teil on valida, siis muretsege endale kohe töötav külmkapp. Mida paremini töötab, seda parem, sest see on kõige olulisem. Talvel ei oma see tähtsust, aga suvel kinnitan teile- mittetöötavas külmkapis tõuseb temperatuur liiga suureks.

Mina jälgin, et temperatuur ei tõuseks kindlasti kunagi üle 30 kraadi ja sedagi on liiga palju, töötava külmkapiga hoiad ka suvel väga palavaga temperatuuri alla 20 kraadi kerge vaevaga ja üldiselt minu kalad valmivadki temperatuurivahemikus 10-20 C.

Võimalusel valida ilma sügavkülmata külmkapp. Eeliseks on see, et külmiku ruum on suurem ja suitsukeha saab kaladest kaugemale panna. Uuematel külmikutel on ka õhuringlus nagu minul praegu ja selline on absoluutselt kõige ideaalsem. Terves külmikus on ühtlane temperatuur ja suits.

Forelli fileed riiulil

Suitsuelemente olen kasutanud kahte erinevat. Mõlemad olen kunagi soetanud Motonetist. Esimene oli selline küttekeha, mis käis elektrivõrku, mis omakorda ajas spiraali kuumaks. Sinna asetasin siis lepaklotsi ja mingil hetkel hakkas klots vaikselt suitsema seal peal. Selle asja miinuseks oli mitu asjaolu. Alguses ei saanud tossama ja pärast tossas liiga palju, iga paari tunni tagant pidi klotsi vahetama. Suits oli ebaühtlane ja enne lõppu liiga tugev ja küttekeha ise küttis külmikut seest liiga palju.

Teiseks kasutasin spiraali, mida ei pidanud enam elektriga varustama, vaid kuhu sai sisse panna saepuru ja otsast põlema. Sedasi vaikselt hõõgudes jätkus saepuru ja omakorda suitsu umbes 12 tunniks. Miinuseid sellel tarvikul täheldanud ei ole. Esimesest hetkest peale kuni lõpuni ühtlane ja mahe suits ja ei tooda ülemäärast lisakuuma külmikusse. Saepuru selletarbeks ostan Bobost.

Tähelepanu: mõlemal juhul aga eriti kui kasutate esimest kirjeldatud elementi, ei tohi neid asetada otse külmiku põhjale, vaid külmiku ja suitsuelemendi vahele peab jääma isolatsioon, kasvõi telliskivi. Vastasel juhul saate lisaks lepasuitsule ka plastikumaitset kalal tunda, sest mõlemad küttekehad annavad siiski mingit kuumust, aga eriti kuumaks läheb see, mis elektrivõrku tuleb ühendada.

Külmiku ukse tihendite vahele tehke õhuaugud. Mina olen kiskunud ukse alt ja ülevalt tihendi ära. Seisev suits ei ole hea, sedasi talitades vahetub suits koguaeg värske vastu, alt uut õhku peale ja ülevalt vana välja.

Kasuta kindlasti termomeetrit, et näha kapis olevat temperatuuri. See on väga tähtis. Isegi siis kui külmikul on termomeeter küljes.

Ahju termomeeter

Kala ettevalmistus ja soolamine- mina üldiselt enam ühte kala korraga ei tee, kogun sügavkülma paraja portsu valmis ja siis teen kõik korraga. Kõigepealt fileerin kalad ja siis soolan nad sisse. Hoian alati oma kalu enne suitsutamist vähemalt 12 h soolas. Kuidas soolata, see on igal mehel oma teha. Kui teed esimest korda, siis soovitan julgelt kasutada lollikindlat meetodit. Kaalu kala. Arvuta kilo kohta 50 g meresoola ja 20 g suhkurt. Jäta see suhe meelde. Tee sellest endale nö nullpunkt. Kinnitan, et sedasi tehes tuleb kala söödav. Ei ole liiga soolane ega liiga mage. Aga sedasi tehes oled sa loonud endale vundamendi. Sa tead täpseid koguseid, kuidas saada mingi maitse. Nüüd järgmine kord kui teed on hea meenutada, kas sa oleksid tahtnud hoopis soolasemat, või hoopis magedamat ja vastavalt sellele muuda suhet. Ja jäta see jälle omakorda meelde. Mina kirjutasin alguses kõik täpselt üles. Ja sedasi jõuad ükskord endale täpselt õige soola-suhkru või ainult soola suhteni ja kui oled selleni jõudnud ja sul oli kõik varem kirja pandud. siis võid julgelt teha juba ükskord 10 kala korraga, mis maitsevad kõik täpselt ühtemoodi. Ja see on oluline. Sest keegi ei taha raisata kolme päeva oma elust sellepeale, et lihtsalt 10 kala pärast seda ära visata saaks, kuna seekord ei läinud õnneks.

Seega, nagu varem mainisin, mina hoian kalu soolas vähemalt 12 h. Peale seda kuivatan kalad majapidamispaberiga väga hoolega ära.

Kalasid olen asetanud kappi erinevalt. Kui kalu hakkas rohkem olema, võtsin kasutusele konksud. Konksude juures on kala kaal oluline, natuke suurem filee venib koledalt augu juurest välja, seega mingihetk otsustasin teha lihtsalt hästi palju riiuleid ja nüüd mahub ka riiulite süsteemiga mulle väga palju kalu korraga kappi.

Kalu võib suitsetada kuni 12 tundi või kui meeldib siis rohkemgi. Mina eelistan mahedat suitsumekki, seega mina piirdun sageli 6 tunniga. See on juba puhtalt maitse asi, võid neid alguses iga tunni tagant maitsemas käia ja siis kui hea tundub, ära lõpetada.

Forelli fileed rippumas

 

Hea abimees on ka vaakumpakendaja. Alguses on mugav seda kasutades endale kala koguda ja hiljem hea valmis fileed sellega ära pakendada ja otse sügavkülma tõsta. Külmsuitsutatud kala sulab hiljem sügavkülmast välja võttes väga ruttu ja huvitaval kombel on ta maitselt veel parem kui enne ta sinna panemist. Selleks loengi mina külmsuitsu tegemiseks 3 päeva. Soolamine, suitsutamine, sügavkülma ja siis sealt järgmine päev sügavast hommikul välja, kui veel isutab, sest tegelikult ei jää kunagi söömata juba suitsutamise ajal ja pakkimisel. Selge see. Aga sedasi vaakumpakendis sügavkülmas säilib ta väga kaua oma väärtust grammigi kaotamata.

Forelli fileed vaakumpakendis

 

Need teadmised on tekkinud läbi reaalse praktika ja enda maitsemeele mitme aasta vältel ja mugandatud igal võimalikul viisil ainult iseenda soovide järgi. Huvitav teekond on olnud. Täna maitsevad mulle enda tehtud kalad väga, kui esimest korda tegin –siis mitte nii väga

Õpetus leitav ka Facebookist ja
Kalale.ee